Yaş, Pozisyon, Bonservis: Transfer – Çok Boyutlu Diplomasi

Kulüp sahibi Jack Walker yukarıdaki cümleyi sarf ettiğinde Tim Sherwood performansının ziversinde bir kaptan olarak Edwood Park tribünlerinin favorisiydi ve Blackburn Rovers’ı Premier Lig’in zirvesine taşımıştı. Jack Walker da Sherwood’un yerini genç bir Fransız’ın doldurmasına o dönem sıcak bakmadı ve anlaşma suya düştü. Halbuki menajer Kenny Dalglish  Bordeaux ile Zidane ve Dugarry’nin transferleri hususunda prensip anlaşmasına varmıştı.

Hangi ligde veya klasmanda olursa olsun, dünyanın tüm futbol kulüpleri mevcut bütçeleri ile kadrolarını güçlendirmek ve başarıya ulaşmak için transfer dönemlerinde büyük çapa sarf ediyor. Kulüpler yukarıdaki gibi doğru oyunculardan son anda vazgeçebildiği gibi verim alamadığı ‘yanlış’ transferlere de imza atabiliyor. Her ligde ve her takımda örneklerinin çokça verilebileceği yanlış oyuncu transferleri bir yana; takımların ve liglerin makro ölçekte transfer edilen oyunculardan hangi ölçüde yararlandığı önem kazanıyor. 

Avrupa’nın önemli futbol liglerindeki (İngiltere Premier Lig, Fransa Ligue 1, İspanya La Liga, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A, Hollanda Eredevisie, Portekiz Liga NOS ve Türkiye Süper Lig) takımların 2018-2019 yaz transfer sezonunda transfer ettiği oyunculrdan ne kadar verim aldığını gösteren çalışma çarpıcı sonuçları ortaya koyuyor. Aşağıda interaktif grafiğini de göreceğiniz çalışma; yeni transferlerin (31 Aralık 2018 tarihine kadar) yerel liglerinde forma giydiği sürenin yüzdesi ele alınarak yapılan analize dayandırılıyor. İnteraktif grafikte lig ve takım bazındaki transfer verimi; bonservis bedeli, yaş ve pozisyon kırılımları ile detaylı bir şekilde analiz edilebiliyor.

Lig Bazında Transfer Sayısı ve Verim

 1. Transfer edilen oyuncu sayısında 200 seviyesini aşan iki lig Serie A (225) ve Liga NOS (206) olarak görünmektedir.
 2. En çok oyuncu transferinin (225) gerçekleştirildiği Serie A, aynı zamanda yeni oyunculardan en az yararlanılan (%34) lig olarak öne çıkmıştır.
 3. Bundesliga takımları yalnızca 138 oyuncu transferi gerçekleştirmiş; ancak bu oyunculardan da %38 seviyesinde verim alabilmiştir. Söz konusu yararlanma düzeyi Serie A’dan son en düşük ikinci seviyedir.
 4. Premier Lig, en az oyuncu transferinin (115) yapıldığı lig olmanın yanı sıra bu oyunculardan alınan verimde Ligue 1’in (%47) hemen ardından %46 ile ikinci sırada yer almaktadır. 

Takım Bazında Öne Çıkanlar

 1. İngiliz temsilcisi Tottenham hiç transfer yapmayarak söz konusu analize dahil olmamıştır. 
 2. Yeni transferlerine %70 seviyesinin üzerinde forma şansı tanıyan tek takım Ligue 1 temsilcisi Saint-Etienne‘dir. Transfer ettiği oyunculara %10’un altında süre veren tek takım ise Süper Lig lideri Başakşehir’dir.
 3. Yeni oyuncularına verdikleri forma yüzdesine göre ilk 10’da yer alan takımların 2’si Fransız, 3’ü İngiliz, 2’si Alman, 1’i Hollandalı, 1’i İspanyol ve 1’i Türk’tür. 
 4. Chelsea, Bayern Münih, Arsenal ve Liverpool gibi dört dünya devi, sezon öncesi az sayıda yeni transfer yapmayı tercih etmiş ve bu oyunculara kayda değer bir süre vermiştir.
 5. AC Milan (9 oyuncu – %18) ve Manchester United (3 oyuncu – %16) gibi iki Avrupa devi 2018 yaz transferlerinden çok az verim alabilmiştir. Porto ise 20 yaşındaki Eder Militao dahil 6 transferden %13 fayda sağlarken, Militao hariç 5 yeni Porto futbolcusu sadece %1 süre alabilmiştir.  

Bonservis Ücreti

 1. 2018 yaz transfer döneminde Avrupa’nın büyük liglerine transfer edilen her 4 oyuncudan neredeyse 1’i bedelsiz bir şekilde yeni takımlarına katılmıştır.
 2. Bedelsiz transferlerin büyük çoğunluğu (%62’si); Eredevisie (74), Liga NOS (71) ve Süper Lig (71) takımları tarafından gerçekleştirilmiştir.
 3. Bedelsiz transferlerine en çok süre veren 20 takım arasında 5 temsilci ile Süper Lig öne çıkmıştır. Özellikle BB Erzurumspor (8 transfer – %63) ve Ankaragücü (9 transfer – %56) çok sayıda bedelsiz oyuncu transfer edip bu oyunculardan kayda değer bir verim almıştır.
 4. Transfermarkt verilerine göre 118 oyuncunun transfer bedeli belirsiz iken bunların neredeyse yarısı (58) Liga NOS takımlarına transfer olmuştur.
 5. La Liga takımlarına transfer olan toplam 159 oyuncunun 54’ü (%34) kiralık statüsündedir.
 6. Kiralık oyuncularına en yüksek oranda süre veren 20 takımın 6’sı ise Süper Lig‘dendir.
  1. Sivasspor: 2 oyuncu – %89
  2. Yeni Malatyaspor: 1 oyuncu – %86
  3. Kayserispor: 1 oyuncu- %82
  4. Fenerbahçe: 3 oyuncu – %67
  5. Galatasaray: 2 oyuncu – %65
  6. Beşiktaş: 2 oyuncu – %65
 7. 2 milyon Euro ve üzerinde bir bedelle transfer edilen oyunculardan yararlanma ortalaması %40’ın üzerinde iken bonservis ücreti belirsiz olan, bedelsiz transfer edilen, kiraya verilen ve 0-2 milyon Euro arasında bir bedelle transfer edilen oyuncuların süre alma yüzdesi ortalama %40 seviyesinin altında görünmektedir.
 8. 10 milyon Euro ve üzerinde bir bonservis ücreti ödenerek yapılan 133 transferin 49 tanesi Premier Lig takımları tarafından gerçekleştirilmiştir. Diğer yandan, toplam 115 transfer yapan İngiliz takımları bunların 49 tanesi için 10 milyon Euro veya daha yüksek bir bedel ödemiştir.
 9. 50 Milyon Euro ve üzeri bedelle yapılan transferlerde hiçbir merkez forvet ve savunma oyuncusu olmaması dikkat çekicidir. (Kylian Mbappe ve Cristiano Ronaldo kanat forvet oyuncuları olarak değerlendirilmektedir.)

Yaş 

 1. Transfer edilen 21 yaş ve altı oyuncuların toplam sayısı 259 olarak görünürken bu oyuncuların 83’ü kiralanmış; 36’sı ise bedelsiz transfer edilmiştir.
 2. Eredevisie takımları toplam 169 futbolcu transfer ederken bunların 59’u (%35’i) 21 yaş ve altı oyuncular olmuştur. FC Gröningen transfer ettiği 21 yaş ve altı 5 genç oyuncudan ortalama %76 oranında yararlanmıştır.
 3. 25-29 yaş aralığında en çok oyuncu transfer eden ligler Süper Lig (74) ve La Liga’dır (73).  
 4. 30-35 yaş aralığındaki oyuncuları en çok transfer eden kulüpler Serie A (38) ve Süper Lig (37) temsilcileridir. Süper Lig bu oyunculardan aldığı %52 verim ile öne çıkarken transfer bedeli anlamında da eli sıkı davranmıştır. 30-35 yaş aralığındaki 37 yeni futbolcunun 20’si bedelsiz transfer edilirken – maksimum bonservis bedeli olarak – sadece 2 oyuncu için 2-5 milyon Euro aralığında bir bonservis ücreti ödenmiştir. Göztepe; bu yaş aralığında 6 yeni oyuncu transferi gerçekleştirmiş ve %70 oranında süre vermiştir.
 5. 36-40 yaş aralığında transfer edilen 8 oyuncunun tamamı bedelsiz bir şekilde takımlarına dahil edilmiştir. Werder Bremen’e transfer olan Claudio Pizarro hariç bu yaş kategorisindeki oyuncular kalede ya da savunmada görev yapmaktadır.

Pozisyon

 1. Premier Lig en çok kaleci transferinin (20) yapıldığı ikinci ligdir. İngiltere’de transfer edilen her 6 oyuncudan yaklaşık 1’i kalecidir (%17) ve bu kalecilerin oynama yüzdesi %48 ile kayda değer bir seviyededir. 
 2. Transfer edilen toplam ofansif orta saha oyuncusu sayısı 89 iken La Liga ve Premier Lig takımları sadece 4’er ofansif orta saha oyuncu transferi gerçekleştirmiştir.
 3. Defansif orta saha transferlerine en az ihtiyaç duyan takımlar ise Premier Lig, Bundesliga ve Eredevisie temsilcileri olmuştur. Toplam 109 defansif orta saha transferinden 10’u Premier Lig, 8’i Bundesliga ve 8’i Eredevisie takımları tarafından gerçekleştirilmiştir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *