Vitoria-Gasteiz Önizlemesi: Dörtlü Finale Damga Vuracak Oyuncu Kombinasyonları

Son şampiyon Real Madrid, son finalist ve 2017’nin şampiyonu Fenerbahçe Beko, 2012’den bu yana her sene dörtlü finalde yer alan CSKA ve dörtlü finale 18 yıl sonra geri dönen Anadolu Efes… Türk basketbol tarihinin en iyi sezonunda yarı finalde karşılaşan iki Türk takımı ve geçtiğimiz sezonun yarı finalinin rövanşı niteliğindeki CSKA Moskova-Real Madrid eşleşmesi… Bask bölgesinin başkenti Vitoria-Gasteiz’deki heyecan dozu yüksek dörtlü finaller öncesi, dört takımın da güçlü ve zayıf yanlarını vurgulamak adına parkede öne çıkan oyuncu kombinasyonları ile asist ağlarını incelendik.

Normal sezonu lider bitiren Fenerbahçe Beko’da birincil gündem sakatlıklar nedeniyle dörtlü finallerde yer alamayacak oyuncular olarak görünüyor. Tam da bu noktada, normal sezonda ve eleme sürecinde ‘oyundayken en yüksek sayı farkını oluşturan’ ilk 5 oyuncunun +180 ile +237 arasında dağılım göstermesi sarı-lacivertliler için iki ucu keskin bıçak olarak nitelendirilebilir. Vesely, Melli, Sloukas, Guduric ve Datome’nin kalitesini ve oyun içi etkinliğini ortaya koyan bu gösterge aynı zamanda söz konusu oyuncuların yokluğunda Fenerbahçe Beko’nun ne denli zorlanacağının da bir kanıtı niteliğini taşıyor. En iyi ikili, üçlü ve dörtlü kombinasyonların neredeyse tamamının bu 5 oyuncunun farklı kombinasyonlarından oluşması da bu argümanı çok güçlü bir şekilde destekliyor.

Asist ağına bakıldığında ise Vesely’nin Fenerbahçe Beko için ne anlama geldiği çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. Melli hariç ağ haritasında yer alan tüm oyuncuların – diğer bir uzun olan Lauvergne dahil – Vesely’i asistleriyle beslemesi, Çek oyuncunun Euroleague’in en etkili uzunu olmasında çok önemli bir etken! Özellikle geçtiğimiz sezon Real Madrid ile oynanan final maçında kalitesinin altında bir performans sergileyen Vesely’nin Vitoria-Gasteiz öncesi sakatlığının bulunması ve son antrenmanlara katıldıktan sonra oynayıp oynayamayacağının belli olması sarı-lacivertli takımın birincil gündem maddesi olarak görünüyor. Vesely’nin yanı sıra Kalinic’in de durumunun son dakika belli olacağının açıklanması ile Datome ve Lauvergne’in dörtlü finallerde yer alamaması nedeniyle daralacak rotasyonda kısaların önemi bir kat daha artıyor. Fenerbahçe Beko’nun asist ağının orjin noktası olan Sloukas ile kritik maçlarda gösterdiği ekstra performanslarıyla hatırlanan Muhammed’in Anadolu Efes ve sonraki maçta göstereceği performansın sarı-lacivertlilerin dörtlü finaldeki kaderini doğrudan etkilemesi bekleniyor.

CSKA Moskova’da sahadayken +200 sayı farkı bandını aşan tek bir oyuncunun dahi olmaması Rus temsilcisinin rakiplerine göre çok daha geniş bir rotasyonla oynamasından kaynaklanıyor. Oyundayken sayı farkının en yüksek olduğu 5 oyuncu içerisinde görünmeyen Hunter ve Hines gibi çok etkili iki uzunun özellikle üçlü, dörtlü ve beşli kombiasyonların büyük bölümünde yer alması CSKA’nın derin kadrosunun altını bir kere daha çiziyor.

Parkedeki en iyi ikili, üçlü ve dörtlü kombinasyonların hiçbirinde yer almayan Rodriguez ve Higgins’in en kötü kombinasyonlarda sık sık görünmesi CSKA adına en çarpıcı sonuçlardan biri olarak öne çıkıyor. Ancak, asist ilişkilerinde De Colo ve Higgins’in asist alan oyuncular olarak ön planda yer alması ve Rodriguez’in 150 asist bandını aşması CSKA’nın kısalarının saha içerisindeki top sirkülasyonunda ne kadar etkin olduğunu gösteriyor. De Colo’nun asist üzerinden 200’ün üzerinde sayı bulması ve asist üzerinden attığı sayıların yüzdesinin %45’in altında olması Fransız oyuncunun sadece CSKA için değil Euroleague için dahi ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor. 

Bir önceki dörtlü finallerin en değerli oyuncusu Luka Doncic’i kaybeden Real Madrid ile ilgili analizin gösterdiği en net sonuç Doncic’in boşluğunun Campazzo ile fazlasıyla doldurduğu!.. En iyi 20 kombinasyonun 17’sinde yer alan Campazzo Real’in vazgeçilmezi olarak görünüyor. Oyundayken takımın en yüksek sayı farkı oluşturduğu oyuncu olarak öne çıkan ve en iyi kombinasyonların %75’inde yer alan Fernandez’in de yüksek formu ve tecrübesiyle İspanyolların dörtlü finaldeki en önemli kozlarından biri olmasını öngörmek zor değil!

Takım arkadaşlarıyla çok etkin bir asist ağı kuran Randolph ise asist üzerinden bulduğu 286 sayı ile bu parametrede Moerman’ın (289) hemen ardından en yüksek değere ulaşan oyuncu olarak öne çıkıyor. Campazzo ve Llull’un yanı sıra Taylor ile Ayon tarafından da beslenen ve takımının en çok sayı atan oyuncusu konumundaki Randolph’un saha içerisindeki pas ağı kesilemezse rakip takımların işi çok zor görünüyor. Campazzo-Fernandez bağlantısının Real Madrid’in en gelişmiş asist ilişkisi olarak öne çıkması ve Ayon’un standart bir uzunun aksine Randolph ile Carroll’ı asistleriyle beslemesi de rakiplerin dikkat etmesi gerekenler listesinin tepesinde yer alıyor. Kader anlarında öne çıkması beklenen Llull ve Campazzo’nun asist üzerinden bulukları sayı yüzdesinin %30’un altında olması ise her iki oyuncunun bireysel performanslarıyla Real Madrid’in kupa yolculuğunu doğrudan etkileyeceği beklentisini kuvvetlendiriyor.

Bireysel anlamda Simon, Moerman, Dunston ve Micic’in bir hayli öne çıktığı Anadolu Efes’in en iyi ikili ve üçlü kombinasyonlarının neredeyse tamamı bu 4 oyuncudan oluşuyor. İlk 5 oyuncu listesine son sıradan giren Doğuş’un ‘sahada bulunduğu süre boyunca Anadolu Efes’in sayı farkı oluşturması anlamında’ söz konusu dört oyuncudan çok geride olması ve listede Larkin’in olmaması sezon içerisindeki performanslar göz önüne alındığında çok da şaşırtıcı bir sonuç olarak görünmüyor. Parkedeki en iyi beşli kombinasyonda ise Dunston’ın yerine Pleiss’ın olması sürpriz olarak değerlendirilebilir. Anadolu Efes’i durdurmak için Motum ve Anderson’un oyuna dahil olduğu dakikaların önemi analizde de ortaya çıkıyor.

Moerman, Pleiss ve Dunston’a toplam 122 asist yapan Micic ise takımının en önemli pasörü konumunda! Larkin-Dunston bağının çok kuvvetli olmaması Anadolu Efes adına önemli bir handikap olarak görünürken, Moerman ve Dunston’ı asistlerle besleyen Simon’un oyun kurulumundaki yardımcı rolünün önemi verilerle bir kez daha kanıtlanıyor. Asist üzerinden gelen sayılar parametresinde takımın lideri olan Moerman’ın en önemli 10 asist bağlantısında Micic, Simon, Beaubois ve Larkin ile kurduğu ilişki Anadolu Efes’in hücum işleyişinin en önemli parçası olarak öne çıkıyor. Simon’un asist üzerinden en yüksek sayı bulan dördüncü; takım arkadaşlarından sayı pası alma noktasında ise Motum’un hemen ardından beşinci olmasının yanı sıra asist üzerinden bulduğu sayı yüzdesinin toplam attığı sayıların yarısı dahi olmaması da oyunun sıkıştığı bölümlerde Simon’un Larkin ve Micic’e bireysel açıdan destek olacağını gösteriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *