En Zarif ‘100’

Tüm zamanların en iyi tenis oyuncusu olarak kabul edilen Roger Federer, Açık Dönem’de 100 veya daha fazla kariyer unvanını kazanan – Jimmy Connors’ın ardından – tek oyuncu olduktan hemen sonra yukarıdaki sözcüklerle ve her zaman olduğu gibi nazikçe hislerini açıkladı.

Federer’in tenis tarihindeki rekorlarını ve başarılarını tek tek saymaya kelimelerin yetmeyeceği aşikar! Bu çalışma – tam da bu nedenle – Federer’in sadece turnuva finallerindeki performansını mercek altına alacak şekilde kurgulandı.

Öne Çıkanlar

 • Toplam 152 tekler final maçı oynadı.
 • Teklerde kazandığı 100 şampiyonluğun 20’sini Grand Slam turnuvalarında, 27’sini ATP 1000 turnuvalarında ve 6’sını ATP Finalleri’nde elde etti. ATP 1000 ile ATP Finalleri’ndeki şampiyonluk sayısı ile söz konusu turnuvalarda en çok şampiyonluk kazanan erkek tenisçi unvanını elinde tutuyor.
 • Kariyerinin en parlak dönemini geçirdiği 2004 ile 2007 arasında 11 Grand Slam, 13 ATP 1000 ve 3 ATP Finali kazandı. Bu şampiyonluklar; söz konusu turnuvalarda kariyeri boyunca kazandığı toplam şampiyonlukların neredeyse yarısı…
 • 2016 yılı; dizindeki sakatlığın da etkisiyle 2000’den bu yana şampiyonluk kazanamadığı tek sezon!.. Sakatlıkla geçen bu yıl aynı zamanda 14 yılın ardından ilk kez ATP sıralamasında ilk 10’dan aşağıya düştüğü yıl olarak da kayıtlara geçmiş durumda.
 • 20 şampiyonluk ile Grand Slam turnuvalarında en çok final kazanan oyuncu durumunda. Ayrıca, her Grand Slam turnuvasında en az beş final oynayan, bu turnuvaların üçünde beş şampiyonluk kazanan ve iki turnuvayı (Wimbledon ile ABD Açık) beş yıl üst üste kazanan tek erkek tenis oyuncusu olarak tarihe geçti. 
 • Olimpiyat Oyunları’nda oynadığı tek finali kaybederken hem sayısal (21) hem de yüzdesel (%44) bakımdan en çok final kaybettiği turnuva ATP 1000.
 • En başarılı turnuvaları ise her ikisini de dokuz kez kazandığı (bir nevi ev sahibi olduğu) Basel ve Almanya’daki Halle. 
 • Dörder final kaybettiği Monte Carlo ve Roma’da hiç şampiyonluk kazanamadı ve bu sekiz maçın beşini Rafael Nadal’a kaybetti.
 • Aslına bakılırsa Monte Carlo ve Roma’daki başarısızlıkları ile toprak korttaki nispeten düşük performansı ciddi bir paralellik gösterdi. Toprakta kaybettiği finallerin sayısı (15) kazandıklarından (11) daha fazla… Dahası, ezeli rakibi Nadal söz konusu 15 mağlubiyetin 11’inde kortun diğer tarafındaki oyuncuydu.  
 • Yaygın olarak tenis tarihinin en büyük maçı olarak kabul edilen 2008 Wimbledon finali çim kortta kaybettiği ilk finaldi.
 • Rafael Nadal’ın yanı sıra Novak Djokovic ve Juan Martin del Potro  final maçlarında oynamayı hiç arzu etmediği rakiplerdi. Özellikle 2014 ve 2015 yıllarında başta ABD Açık, Wimbledon, ATP Finalleri, Indian Wells, Rogers Kupası ve Roma dahil olmak üzere tam sekiz finalde Djokovic’e mağlup oldu.
 • Andy Roddick ise tarihin belki de en şanssız tenis oyuncusu konumunda! Federer’e karşı dört Grand Slam (3 Wimbledon, 1 US Open) dahil olmak üzere toplam yedi final oynadı ve hiçbirinde mutlu sona ulaşamadı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *